top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


feed-image Feed Entries
Úvodní Poradna Zbrojní právo
Zbrojní právo
Nové otázky ke zkoušce na zbroják Tisk Email

V rámci novelizace zákona o zbraních a jeho prováděcích předpisů (účinné od 1.8.2017) byl modifikován i soubor testových otázek ke zkoušce odborné způsobilosti k získání zbrojního průkazu. Dosavadní testy sestavené ze souboru 491 otázek se budou u zkoušek používat do konce července 2017 a od 1. srpna bude platný nový, rozšířený soubor s 511 otázkami. Z tohoto počtu je 384 otázek z právních předpisů, 89 otázek z nauky o zbraních a střelivu a 38 otázek ze zdravotnického minima.

 

Celý článek...
 
Nedovolené ozbrojování od ledna jinak Tisk Email
Pátek, 25 Září 2009 06:35

Od ledna 2010 tvrdší tresty za nedovolené ozbrojování

Držení střelných zbraní bez příslušných oprávnění může být  v ČR kvalifikováno jako přestupek se sazbou pokuty až 50 000 Kč nebo trestný čin nedovoleného ozbrojování, do konce  roku 2009 s trestní sazbou až 1, resp. až 3 roky, resp. až 5 let odnětí svobody.  V souvislosti s novým trestním zákoníkem (zákon č. 40/2009 Sb.), který nabývá účinnosti od 1.1.2010, došlo i ke změně v trestních sazbách za uvedený trestný čin a navíc byly jako trestný čin specifikovány i některé aktivity se zbraněmi, střelivem a výbušninami, které za nedovolené ozbrojování dosud považovány nebyly.

Celý článek...
 
Na airsoft s dětmi se zbrojákem?? Tisk Email

Zákon o zbraních (zákon č. 119/2002 Sb.) umožňuje i použití zbraní (ke střelbě) dětmi od 10 let (ustanovení § 59 o svěření zbraně, odst. 4).  Toto ustanovení ukládající povinnost dohledu osoby starší 21 let, která je držitelem ZP sk. B nebo C min. 3 roky nad střílejícím (přesněji zbraň používajícím) dítětem, je nešťastně formulované, neboť nejsou odlišeny zbraně podléhající registraci a zbraně kategorie D. Zákonodárce měl pravděpodobně na mysli pouze střelbu ze zbraní kategorie B nebo C, jak je uvedeno v odst.1. Všechny další odstavce (2. a 3.) v § 59 se na odstavec 1 odvolávají, bohužel odst.4 ne a chybí v něm i pojem svěření zbraně. 

Takže pokud vyložíme odst.4 pouze izolovaně podle jeho textu, musí být výše uvedené podmínky splněny i při střelbě dětí ze zbraní kategorie D, což považuji v některých případech za nesmysl. Např. má-li někdo doma obyčejnou vzduchovku a nezletilé dítě a není přitom držitelem ZP, pak na to, aby si mohl dovolit uvedené 2 objekty dát dohromady, tj. nechat své dítě vystřelit ze vzduchovky na dvorku, si musí udělat zbrojní průkaz příslušné skupiny a počkat tři roky, nebo si najmout někoho se ZP, kdo příslušné ustanovení splňuje. Stejný problém je i u airsoftové nebo paintballové střelby s dětmi. Pokud bychom výše uvedené podmínky vztáhli jen ke zbraním kategorie B a C, pak střelba dětí ze zbraní kategorie D není zákonem upřesněna vůbec. 

Co s tím? Asi nezbývá, než použít selský rozum.

 
Přehled zbrojních přestupků Tisk Email

Přehled přestupků podle zákona č. 119/2002 Sb. o zbraních a střelivu, hlava XII (účinnost od 1.2.2009).

Přestupky fyzických osob na úseku zbraní a střeliva byly k 1. únoru 2009 v  přestupkovém zákonu zrušeny a přeneseny v jiné podobě do zbrojního zákona. Zde jsou vyjmenovány konkrétní přestupky s diferencovanou horní sazbou pokuty (od  15 000 do 50 000 Kč) ; do konce ledna t.r. byla za přestupky na úseku zbraní a střeliva podle přestupkového zákona jednotná horní sazba pokuty 15 000 Kč.

 

V následujícím přehledu jsou za každým přestupkem uvedeny horní sazby pokuty v [hranaté závorce] v desítkách tisíc korun českých.

 

Celý článek...
 
Zbraně a kriminalita Tisk Email

V dobách socialismu měl v civilu střelnou zbraň na zbrojní průkaz málokdo. Kriminalita se zbraněmi byla proto minimální. Soukromé zbraně měli dovoleno vlastnit a držet jen spolehliví jedinci, nejčastěji sportovní střelci a myslivci (ti drželi některé zbraně na lovecký lístek),  a také vojáci a příslušníci SNB. Tento stav poněkud nekorespondoval s tradicemi výroby zbraní v Československu. Vždyť v 80. letech minulého století se bývalá ČSSR pohybovala kolem 7. místa na světovém žebříčku vývozců zbraní (v letech 1934 a 1935 bylo Československo dokonce největším exportérem vojenského materiálu na světě). Vývozy zbraní a vojenského materiálu dosahovaly v posledním období existence socialismu v českých zemích až 10,8 % z celého československého exportu.  

Celý článek...
 
Střelba ze zbraní kategorie A Tisk Email

Od 1.2.2009 může z držitelů zbrojního průkazu získat výjimku na zbraň kategorie A pouze ten, který má skupinu A (sběratelské účely). Na ostrou střelbu držitelů ZP sk. A - sběratelů se zbraněmi drženými pro sběratelské účely jsou různé názory.  

Celý článek...
 
Alkohol, řidičák a zbroják Tisk Email

Jsem držitelem zbrojního průkazu a při silniční kontrole Policií ČR mi bylo naměřeno za volantem 1,16 promile alkoholu v krvi. Jak jsem se později dozvěděl, nad 1,00 promile alkoholu v krvi se jedná o trestný čin. Budou mít následující události ohledně tohoto činu vliv na držení mého zbrojního průkazu ?

Jízda pod vlivem alkoholu nad 1 promile (tj. 1 g/kg tělesné hmotnosti) je skutečně trestným činem (viz § 201 trestního zákona - ohrožení pod vlivem návykové látky). K držení zbrojního průkazu je třeba splnit mj. i podmínku bezúhonnosti a spolehlivosti. Zjednodušeně řečeno, bezúhonnost, resp. úhonnost se vztahuje k trestným činům, spolehlivost, resp. nespolehlivost především k přestupkům. Při určitých problémech s alkoholem v rámci zbrojních i nezbrojních aktivit lze tak přijít i o zbrojní průkaz.

 

Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí12345DalšíKonec »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.