top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


Úvodní Zbrojní právo Lze posílat zbraně poštou?
Lze posílat zbraně poštou? Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jan Komenda   
Pondělí, 20 Říjen 2008 17:15

Otázka byla položena nepřímo návštěvníkem tohoto webu v sekci Diskuze.

Jan Komenda reaguje:


Podle současných Poštovních podmínek České pošty, s.p. pro základní poštovní služby, platných od 1. března 2008, nejsou zbraně nedovoleným obsahem zásilek (na rozdíl od výbušnin, tedy např. i střeliva,

  radioaktivních látek aj. specifických komodit). Při pedantském pohledu na věc by mohl vzniknout určitý problém s hlavněmi palných a plynových zbraní, které jsou bezesporu tlakovými nádobami, jež jsou z přepravy poštou rovněž vyloučeny. Lze ale předpokládat, že pošta má na mysli zcela jiné druhy tlakových nádob.

Posílání zbraní, které jsou volně prodejné (zbraně kategorie D) až na některé výjimky, tedy nic nebrání. Jiná je však situace u zbraní podléhajících registraci (kategorie A, B a C). I když jejich zasílání poštou zákon o zbraních přímo nezakazuje, přesto se ten, kdo zbraň poštou pošle, vystavuje riziku postihu. Problém je totiž v tom, že zákon stanoví, jak mají být zbraň a střelivo ve všech fázích své existence zabezpečeny proti ztrátě, odcizení a zneužití (§ 58). Pokud si uvedené ustanovení přečtete, pak zjistíte, že tu mnoho prostoru pro posílání zbraně poštou není.

Zaslání zbraně poštou lze považovat za druh její přepravy. Podle § 58 odst.1 musí být každá střelná zbraň při přepravě pod neustálou kontrolou držitele zbrojního průkazu, který přepravu realizuje. Nemusí to být vlastník zbraně, ale kdokoliv, kdo má oprávnění zbraň držet. Je jasné, že při přepravě poštou nelze tento požadavek splnit. Nevím, kolik pošťaček má zbroják, ale asi mnoho jich nebude.

Uložení balíku se zbraní na poště můžeme považovat za uložení (uskladnění) zbraně ve smyslu ustan. odst.2. Na zabezpečení zbraní v této fázi jsou stanoveny poměrně přísné podmínky (ocelové schránky, skříně, trezory). Do 2 zbraní je to na Vás, jak zbraň zabezpečíte. Pokud se zbraň během zasílání ztratí, odpovědnost je na Vás a policie Vás bez problémů přesvědčí, že zbraň na poště nebyla zabezpečena v souladu se zákonem.

Takže zbraně poštou ANO, ale jen některé.

Aktualizováno Sobota, 25 Říjen 2008 11:56
 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.