top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


Úvodní Videa Balistika VIDEO - Dopad střely na 2,5mm duralový plech za mezních podmínek
VIDEO - Dopad střely na 2,5mm duralový plech za mezních podmínek Email
Hodnocení uživatelů: / 25
NejhoršíNejlepší 

Kliklni pro přehrání videadélka/velikost videa: 9sec/1,1Mb
(simulace ANSYS)

 

Na jednotlivých videích je zobrazena FEM simulace (= simulace metodou konečných prvků - MKP) částečného průniku celoplášťové biogivální  neprůbojné střely ráže 7,62 x 54 R  o hmotnosti 9,5 g s ocelovým jádrem duralovým plechem čtyř různých tlouštěk (0,6 mm, 1,2 mm, 1,8 mm a 2,5 mm). Posuzované duralové překážky jsou typické pro potahy leteckých konstrukcí letadel. Duralové plechy v uvedených tloušťkách jsou poměrně málo odolné proti kulometnému střelivu s balistickým výkonem převyšujícím 3000 J.

Zvláštností uvedených simulací je to, že odpovídají mezním podmínkám střetu střely s překážkou, tj. střela má mezní dopadovou rychlost (nejvyšší dopadovou rychlost, při níž nedojde k proniknutí překážkou) a je překážkou zachycena.  Pro jednotlivé tloušťky plechu byla stanovena simulací mezní dopadová rychlost, která dosahuje podle tloušťky překážky hodnot  98 m/s, 151 m/s, 199 m/s a 245 m/s. Dopadová energie střely je tedy od 45 do 285 J, tedy méně než desetina počáteční energie střely. Z toho plyne, že střela je schopna prostřelit uvedené překážky na velkou vzdálenost od ústí zbraně.

Průstřel překážky střelou je poměrně složitý děj, pro jehož popis se obtížně hledá exaktní analytické vyjádření a simulace s využitím MKP je v tomto případě vhodným nástrojem. MKP představuje moderní, vysoce efektivní numerickou metodu pro řešení technických a vědeckých úloh. Simulace MKP výhodou se uplatňuje i v oblasti koncové balistiky, kde umožňuje v řadě případů nahradit časově a finančně náročné experimenty.

Význam využití MKP pro řešení předkládané úlohy ve srovnání s experimentem spočívá v jednodušším a rychlejším řešení jednotlivých variant, kdy lze měnit všechny parametry úlohy. Změna parametrů slouží na jedné straně k ladění úlohy s cílem nalézt odpovídající shodu simulace s experimentem a na druhé straně umožní stanovit váhu jednotlivých parametrů ovlivňujících výsledky simulace, například počáteční podmínky a materiálové vlastnosti střely i cíle. Simulace MKP umožňuje rovněž zkoumat elementární jevy, které průstřel provázejí (např. charakter porušování prostřelovaného materiálu, charakter deformace střely, nebo časové, dráhové, rychlostní a energetické relace v průběhu děje.

Ostatní simulace pro jiné tloušťky duralového plechu jsou v sekci Videa.

připravili Ing. Juraj HUB, PhD. a doc. Jan KOMENDA

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.