top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


Úvodní Technika Jakým způsobem byl opracován rám pistole vz.52 ?
Jakým způsobem byl opracován rám pistole vz.52 ? Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jan Komenda   
Úterý, 10 Říjen 2006 23:13

Otázka byla položena návštěvníkem tohoto webu v sekci Diskuze.

Miroslav Benák napsal:
5. 10. 2007 (09:57)


Prosím o sdělení jakým způsobem byl opracován rám pistole vz.52. Má po svém obvodu netradičně příčné rýhy po nástroji jako by byl soustružen, nelze však najít společnou osu. Děkují za odpověd, případně odkaz.
Jedná se mi o obvodovou radiusovou část o poloměru 20mm. Studiem problému jsem došel k názoru, že se jedná o jakýsi kyvný nástroj,nemám to však ověřené. Děkuji za zájem o tuto problematiku a těším se na odpověd.

 

Jan Komenda reaguje:



Pistole vz. 52, jak napovídá její označení, vznikla více než před půl stoletím a technologie její výroby odpovídala tehdejší době. Na základě požadavku Ministerstva národní obrany zavést počátkem 50. let do výzbroje Čs. armády pistoli na sovětský náboj 7,62 x 25 Tokarev byl v roce 1951 Jiřím Čermákem (pozdější konstruktér 7,62 mm samopalu vz. 58). vyvinut prototyp pistole ČZ 513, který byl po úpravách a opakovaných zkouškách v dubnu 1952 zaveden do výzbroje naší armády pod označením 7,62 mm pistole vz. 52. Výroba této pistole probíhala v letech 1952 - 1954 v České zbrojovce ve Strakonicích. Vyrobilo se více než 200 000 ks, což je z dnešního pohledu úctyhodné množství. Vzhledem k tomu, že v tehdejší době nebyly k výrobě rámů u nás používány odlitky, byl rám vyráběn třískovým zpracováním z výkovku. Početné výrobní série umožnily výrobu pistole na mnoha jednoúčelových strojích sestrojených pro určitou specifickou operaci technologického postupu. Pro výrobu těla (rámu) pistole se převážně používalo frézování, vrtání a broušení. Plochy, které máte na mysli, vznikly s největší pravděpodobností broušením (finální operace po použití tvarové frézy).

Odpověď jsem zpracoval za přispění kolegy doc. Ing. Stanislava Procházky, CSc. a s využitím článku Abrahámoviny pistole vz. 52, který byl uveřejněn ve Střelecké revui č. 6 v roce 2002.

Miroslav Benák napsal:


Vážený pane Komendo. Děkuji Vám za obsáhlou až vyčerpávající odpověd, nicméně se závěrem o broušení po tvarové fréze zásadně nesouhlasím. Jsem přesvědčen , že právě tvarová fréza byla nahrazena oním jednoúcelovým strojem a broušení byl luxus pro armádní zbran. Jsem dlouholetý strojní obráběč kovů ,který velice dobře pozná stopy po klasických nástrojích a to ostrých i tupých a proto mne ona technologie zaujala.Je politování hodné, že takováto unikátní technologie byt z minulého století není zadokumentovaná ani na zbrojní katedře, čemu se může adept naučit když nezná minulost. Ještě jednou děkují za Váš čas ,který jste mě věnoval. M.

Miroslav Novák doplnil:



Ze stop na vnějším povrchu rámu pistole vyplývá, že k výrobě obvodové části rámu byla použita tvarová fréza. Příčné vrypy na plochách o rádiusu 20 mm jsou způsobeny odskakováním (drnčením) obráběcí frézy, tzn., že obrábění neprobíhalo za ideálních podmínek (vysoká řezná rychlost, tupější nástroj, ne však tupý). Stopková fréza se pod zatížením ohýbala a tím se měnily řezné podmínky.

Miroslav Benák uzavřel:


Dobrý den, děkuji Vám, že jste si dal práci s objasněním problému s kterým jsem si Vás dovolil obtěžovat. Pod vlivem rozboru pana Nováka jsem opět bedlivě prozkoumal vrypy na mé pistoli /jinou nemám k dispozici/ a musím přiznat, že jsem našel i podélné byt nepatrné rýhy, které podporuji Vaši teorii. Ve svém hodnocení jsem nevzal v úvahu extrémní obráběcí podmínky s tím opravdu nemám zkušenosti, vzhledem k ochraně drahého nástroje. Tímto se omlouvám za své chybné názory. Vzhledem k 50 létům jsem spíš předpokládal nedostatek tvarových nástrojů pro tak velkou sérii. Děkuji za poučení a je jen škoda, že neznáme pamětníka této unikátní výroby. S pozdravem Miroslav Benák

Aktualizováno Sobota, 25 Říjen 2008 14:28
 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.