top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


TASERy Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 24
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 12 Říjen 2006 16:50

Odkaz: Videozáznam "Výstřel ze zbraně TASER"

TASER je označení obávané neletální (tj. nesmrtící) střelné zbraně, která paralyzuje živý cíl s využitím elektrického vysokonapěťového výboje. Na živé cíle tedy TASER působí podobně jako elektrický paralyzer, zásadní rozdíl je ovšem v tom, že u Taseru jsou elektrody vstřelovány přes oděv do těla.

Název TASER je zkratkou pro Thomas A. Swift’s Electric Rifle (T.A.S.E.R.), což znamená elektrická puška Thomase A. Swifta. Thomas Swift byl oblíbeným dětským knižním hrdinou vynálezce TASERu, Jacka Covera, věd. pracovníka NASA. Tasery jsou výrobky americké firmy TASER International, Inc. ze Scottsdale v Arizoně.

Všechny zbraňové systémy řady TASER jsou tvořeny vlastní zbraní ve tvaru pistole (obr.1b), a hlavicí (obr.1a). Hlavici posledních modelů tvoří pouzdro, v němž jsou umístěny dvě elektrody s hroty, spojené s přívodními vodiči a nádoba se stlačeným plynem pro vymetení elektrod. Hlavice má tedy charakter dvoustřelového náboje, který se „nabíjí“ do zbraně nasazením na její přední část.


Obrázek 1a - Systém TASER - vnitřní uspořádání zbraně



 


Obrázek 1b - Systém TASER - pouzdro s elektrodami



Po stisknutí spouště je z TASERu vystřelena dvojice elektrod s hroty a zpětnými háčky, které za sebou táhnou tenké izolované vodiče o průměru 0,45 mm (obr.2). Elektrody jsou schopny proniknout i silnějším oděvem a zachytit se v kůži či oděvu. V okamžiku kontaktu (přiblížení) hrotů elektrod k tělu dojde k elektrickému výboji a zasažená osoba je vystavena paralyzujícím účinkům vysokonapěťových pulzů (do těla však nejde 50 000 V), které jsou přivedeny ze zbraně pomocí izolovaných vodičů. Vysílání elektrických pulsů lze opakovat pouhým stisknutím spouště. K provedení dalšího výstřelu je třeba odstranit zbytek pouzdra náboje a vložit náboj nový.


Obrázek 2 - Vystřelení dvojice elektrod z pouzdra TASERu



Výhodou elektrických zbraní TASER je jejich relativně velký dosah (účinný dostřel několik metrů), ve srovnání s elektrickými paralyzéry (přímý kontakt). Velkou nevýhodou TASERu však zůstává relativně dlouhá příprava k provedení druhého výstřelu, což může být problém v případě, že jedna nebo obě elektrody minou cíl.

První TASER v podobě palné zbraně byl představen v roce 1974 a lze jej považovat za TASER první generace. V roce 1995 byl dokončen vývoj druhé generace TASERu – Air Taser Stun Weapon 34000, u něhož byl výmet elektrod realizován stlačeným dusíkem (obr.3).


Obrázek 3 - Zbraň Air TASER Stun Weapon 34000



V roce 1999 byl představen TASER třetí generace – Advanced TASER M 26 EMD Weapon, obr.4. Nová zbraň byla výkonnější, její výkon byl 26 W. Tento model byl určen pro ozbrojené složky. Pro civilní sektor byla vytvořena zbraň s nižším výkonem, 18 W, a s označením Advanced TASER M 18. Zbraň byla na obou stranách opatřena výrazným žlutočerným štítkem, aby byla vzhledově odlišena od smrtících palných zbraní. Toto označení bylo použito i u dalších modelů.


Obrázek 4 - Advanced TASER M26



Pro zvýšení účinnosti systému byl vyvinut dokonalejší způsob paralyzování s využitím technologie EMD (Electro-Muscular Disruption). EMD technologie je založena na ovlivnění funkce centrálního nervového systému. Vysokonapěťovým pulsem zasažené svaly podléhají nekontrolovatelné kontrakci, což má za následek fyzické zneschopnění zasažené osoby bez ohledu na její práh bolesti nebo duševní soustředění. Advanced TASER se tak stal první zbraní, s níž bylo možno zneschopnit i odolné jedince. Nejmodernější TASER X 26 (obr.5), který je představen při výstřelu na videozáznamu, je již čtvrtou a zatím poslední generací elektrických zbraní TASER. Mechanicky je řešen obdobně jako Advanced TASER M 26. Zásadní změnou je však použití modifikované technologie EMD – Shaped pulse, která má vyšší účinnost s menším výkonem (pouze 7 W).


Obrázek 5 - Zbraň TASER X 26



Takticko-technické údaje TASERu X 26: • hmotnost zbraně: 0,2 kg; • účinný dosah až 7 m (podle délky vodičů); • frekvence pulzace: 19 pulsů za sekundu, automaticky po dobu 5 sekund; • trvání pulsu: 100 mikrosekund (jedna desetitisícina sekundy); • průměrná velikost proudu: 2,1 mA; • energie jednoho pulsu: 0,36 J; • výkon: 7 W.

TASERy jsou používány policejními sbory ve více než 40 zemích světa. TASER X 26 je i ve výzbroji Policie ČR, s jeho použitím v našich krajích však nejsou dosud větší zkušenosti. Civilní využití TASERu komplikuje v ČR  zařazení jedné z jeho starších verzí mezi střelné zbraně kategorie A, tedy zakázané zbraně. Bohaté zkušenosti s TASERem má americká policie, která jej běžně používá při výkonu služby mnoho let. Bohužel, i přes samé superlativy, které se můžeme o tomto systému dočíst, přišlo od roku 2001 jen v USA v souvislosti s použitím TASERu o život více než 200 lidí, v Kanadě od roku 2003 po zásahu TASERem zemřelo osmnáct lidí. Poslední velmi diskutovaný případ se stal na letišti ve Vacouveru, kde v říjnu 2007 přišel o život čtyřicetiletý polský dělník Robert Dziekanski. Incident oživil nejen v Kanadě diskuze o používání elektrických paralyzérů (oprávněnost použití, zdravotní hlediska). Obhájci jejich používání zastávají názor, že většina úmrtí po zásahu TASERem měla jiné příčiny, vyvolané např. stresovou situací. Více o použití Taseru policií v sekci Poradna/Zbrojní právo.

Aktualizováno Středa, 04 Únor 2009 14:00
 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.