top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


Úvodní Technika Výstava v Muzeu Policie ČR:
Výstava v Muzeu Policie ČR: Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jan Komenda   
Pondělí, 09 Říjen 2006 08:33

Amatérsky upravované a podomácku vyráběné střelné zbraně
prodloužena do 30. 6. 2008

Námětem velmi specifické výstavy zahájené v Muzeu Policie ČR v Praze v září 2007, je problematika amatérsky upravovaných a podomácku vyráběných střelných (především palných) zbraní. Téma bylo v Muzeu Policie ČR již v minulosti prezentováno v rámci expozice, ovšem bez zásadnějšího zpracování – předměty byly vystaveny na malé ploše pouze jako sbírkové unikáty. Krátkodobá výstava si klade za cíl představit návštěvníkovi toto téma v rámci určité koncepce, kdy jsou samostatně prezentovány jednotlivé typy upravovaných a podomácku vyráběných zbraní.



Představované sbírkové předměty jsou v prostoru děleny do několika oddílů, jejichž výběr je ovlivněn pokusy o pojednání tohoto tématu v odborné literatuře. V jednotlivých částech výstavy se tak návštěvník může seznámit s puškami či pistolemi , doplněnými o zakázané doplňky (zaměřovače, baterky, tlumiče hluku – mnohdy amatérsky vyráběné kusy), zkrácenými puškami (brokovnicemi či kulovnicemi), upravenými zbraněmi původně jiného účelu (např. expanzní přístroje, využívané ve stavebnictví či jateční přístroje), signálními pistolemi s vloženými hlavněmi, drobnými pistolkami (možností ukrytí naplňují charakteristiky zákeřných zbraní, ale jsou továrně vyráběné, dále neupravované a tak ve skutečnosti neodpovídají názvu výstavy) či například zbraněmi typicky zákeřnými (střílející tužky, pušky v holi, střelné zařízení v zapalovači – o zákeřných zbraních se můžete více dozvědět na konci článku).

Pozornost je věnována i střílejícím zbraním primitivní konstrukce – jednoduchým střílkám a amatérsky vyráběným předovkám. K velmi zajímavým exponátům patří střílející hole .

Nejrozsáhlejším celkem, představeným na výstavě, je neobyčejně bohatý soubor amatérsky zhotovovaných, převážně jednoranových pistolí. Mezi naprosto unikátní zbraně , které je též možno na výstavě zhlédnout, patří tankový kanónek ráže 22 lafetovaný na podomácku vyrobeném tančíku typu Leopard 2, nebo opravdu ´´výstavní´´ střílející opasek neobyčejně důmyslné konstrukce či amatérsky vyrobený revolver, zabavený v rámci vyšetřování případu „Mrzák“ (pachatel si kromě pistole vyráběl též výbušné systémy, které umisťoval například do kolejiště, nařezával koleje atd.).

Výstava je doplněna i improvizovanou scénou dílny výrobce zakázaných zbraní, která je včleněna do oddílu, pojednávajícího o upravovaní poplašných a startovacích pistolí.

NEJSOU OBRAZKY

Prostor je na výstavě věnován také stručnému nastínění současné, ale i dřívější právní úpravy, dotýkající se jednotlivých typů vystavovaných zbraní. U většiny zbraní není připojena dokumentace trestné činnosti, ke které se daná zbraň váže, jednoduše z toho důvodu, že ji muzeum nevlastní (převážná část prezentovaných zbraní byla do muzea převedena z rušeného Kriminalistického muzea v roce 1973).

Jako celek si výstava klade za cíl seznámit návštěvníky s unikátním fondem Muzea Policie ČR a nikoli být návodem pro výrobu podobných zařízení. S rostoucí dostupností legálních palných zbraní po roce 1989 se pochopitelně motivace k výrobě nelegálních amatérských zbraní ztrácí a výstava tento porevoluční trend určitě nijak zásadně neovlivní.

Nejen tato výstava, ale i celé Muzeum PČR, kde jsou v ostatních expozicích i další vystavené střelné zbraně a spousta historických exponátů vztahujících se ke zbraním, URČITĚ STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU. Každému, koho zajímají zbraně, ji mohu doporučit. Do konce června je ještě času dost.

Více o výstavě na www.mvcr.cz/ministerstvo/muzeum.html

Pozn.: Na výstavě nebo i na tomto webu můžete zakoupit knihu Zákeřné zbraně. Více o této publikaci najdete v sekci Knihy.


 

Aktualizováno Sobota, 25 Říjen 2008 14:42
 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.