top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


Úvodní Technika Balistika (nejen) předovky
Balistika (nejen) předovky Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 9
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jan Komenda   
Sobota, 31 Leden 2009 17:28

Můj triviální dotaz se týká balistiky moderní předovky ráže 50. Uvažujme stejnou navážku prachu, a tedy stejnou počáteční energií střely (cca 2700 J). V prvním případě zvolíme střelu s hmotností 16,25 g (v0=577 m.sec-1), ve druhém 19,5 g (v0=526 m.sec-1). Zajímalo by mne, jaký bude v praxi rozdíl v chování střely (účinný dostřel, přesnost apod.). Laicky předpokládám, že lehčí střela bude vlivem vyšší počáteční rychlosti, a tudíž výrazně vyššího odporu vzduchu, rychleji ztrácet energii. Děkuji za případné uvedení na pravou míru.

Dotaz určitě není triviální, neboť prolíná celou balistikou od vnitřní, přes vnější až po koncovou. S předovkami bohužel moc zkušeností nemám, takže se omezím v odpovědi na Váš dotaz spíše na obecné balistické úvahy.

Nejprve k balistice vnitřní, která se zabývá poměry uvnitř hlavně. Obecně platí, že se stejným množstvím prachu opustí lehčí střela téže konstrukce a ráže stejnou hlaveň s vyšší rychlostí. I když určité relace mezi hmotností výmetné prachové náplně (navážkou prachu) a balistickým výkonem systému (tj. počáteční energií střely) existují, nelze zobecnit pravidlo, že stejné množství prachu znamená při použití různých střel shodný výkon. Účinnost celého balistického systému (hlaveň - střela - prachová náplň), tedy míra využití energie prachu k urychlení samotné střely, je totiž u různých systémů různá, dokonce se liší i u téhož systému s rozdílnými parametry (např. s odlišným poměrem hmotnosti střely a hmotnosti prachu). Z hlediska vnitrobalistických poměrů při výstřelu je důležitým parametrem i tlak prachových plynů, který zatěžuje zbraň a do určité míry určuje je i její životnost. Z tohoto pohledu je vhodnější (i bezpečnější) využívat laborace s nižším tlakem (u předovek to ale není tak významné).

 

Rychlost, jakou střela opouští hlaveň určuje spolu s hmotností střely i hybnost střely a tedy i velikost zpětného rázu zbraně při výstřelu. U dvou střel s odlišnou hmotností ale přibližně stejnou počáteční energií má vždy vyšší hybnost těžší, pomalejší střela, která tedy i více ,,kope,,.

 

Z hlediska vnější balistiky, která studuje pohyb střely po opuštění hlavně na dráze letu, je situace poněkud složitější. Úbytek rychlosti střely za letu je závislý na dvou základních parametrech: vlastní letové rychlosti střely a balistickém koeficientu střely. U rychlejší střely je za jinak stejných podmínek pokles rychlosti střely vyšší (zpoždění střely je přibližně přímo úměrné druhé mocnině její letové rychlosti). Balistický koeficient je dán tvarem, ráží a hmotností střely. Pokud se zabýváme pouze střelami do identické zbraně, tedy střelami stejné ráže a přibližně i stejného tvaru, pak je dán pokles rychlosti střely pouze její hmotností. Pokles rychlosti je v tomto případě vyšší (za jinak shodných podmínek) u střely nižší hmotnosti (zpoždění střely je nepřímo úměrné první mocnině hmotnosti střely).

 

Za letu na cíl však vstupuje do hry i další parametr - stabilita střely, tj. schopnost střely pohybovat se po dráze s minimálními odchylkami své podélné osy od směru pohybu. Stabilita může být u rotačně stabilizovaných střel dosti závislá na počáteční rychlosti střely, která určuje i počáteční rychlost rotace střely kolem podélné osy. Pokud se stabilita zhorší, roste i odpor proti pohybu střely a pokles rychlosti je tak vyšší. U kulovitých střel však nemá stabilita či nestabilita střely zásadní význam.

 Vnější balistika analyzuje i přesnost střelby. Pojem přesnost střelby je velmi široký, zahrnuje systematické, náhodné i pseudonáhodné chyby. Pokud zúžíme pojem přesnost jen na náhodné chyby rozptylové, pak obvykle platí, že s rostoucí počáteční rychlostí přesnost střelby klesá, tj. zvyšuje se rozptyl, může to však být i naopak. U některých systémů však existují optimální laborace z hlediska přesnosti a při změně množství prachu nebo hmotnosti střely nahoru i dolů se rozptyl zhoršuje. Rozptyl obecně roste i se zhoršující se stabilitou střely, může jej negativně ovlivnit i chování samotné zbraně. S přesností střelby je to zkrátka trochu složité a proto je vhodné nastřelit konkrétní zbraň při různých laboracích a porovnat rozptyl.

Konečně koncová balistika se zabývá účinky střel v cíli a je tedy i prostředkem pro stanovení účinného dostřelu při přímé střelbě. Pojem účinný dostřel lze chápat v mnoha dimenzích. Nejčastěji se pod tímto pojmem rozumí určitá max. vzdálenost od ústí zbraně, na níž jsou splněny požadavky na přesnost střelby a současně i požadavky na účinek v cíli (např. průbojnost). Pokud nás účinky v cíli nezajímají, stačí stanovit účinný dostřel pouze na základě přesnosti střelby. Nejčastěji se za účinný dostřel považuje taková vzdálenost, na níž klesne pravděpodobnost zásahu smluvního cíle na 50 %.

 Uvážíme-li tedy závěrem Váš případ střelby dvěma střelami odlišné hmotnosti při stejném množství prachu, pak je zřejmé, že lehčí střela sice vylétne z hlavně vyšší rychlostí, ale její pokles za letu bude vyšší a tudíž bude mít na určité dálce shodnou rychlost, jako střela těžší, která sice vyletí z hlavně pomaleji, ale vzduchem se prodírá lépe. Tato dálka rychlostní shody je pochopitelně individuální. Je jasné, že rychlejší střela bude na dané dálce shodné rychlosti za kratší dobu a poletí po plošší dráze; zbraň bude namáhána nižším tlakem a bude mít menší zpětný ráz.. Na druhé straně bude mít ale pravděpodobně horší přesnost. Takže je to na Vás, čemu dáte přednost. Teoreticky lze říci, že pokud je možnost volby, pak při střelbě na dálku menší, než je dálka shody, je lepší použít lehčí střelu, při střelbě na dálky větší naopak střelu těžší.

 

Aktualizováno Neděle, 01 Únor 2009 17:30
 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.