www.rucevzhuru.cz





Počítadlo
TOPlist
POPIS VIDEA

přehrání videa Let tankové podkaliberní střely vzduchem



rychlokamera Redlake HG-100K
frekvence záznamu 10 000 fps

Popis videozáznamu:

Na počátku záznamu je vidět v horní části obrázku průlet šípové podkaliberní průbojné střely vystřelené z nedalekého tankového kanónu. Střela je doprovázena trojící segmentů odděleného vodícího pouzdra (dva pod střelou a jeden nad střelou, na úrovni horní hrany zástěn), které vzhledem ke svému (pro let vzduchem nevhodnému tvaru) již nestačí s dechem a viditelně se opožďují.

S určitým časovým odstupem (přibližně uprostřed záznamu) je na papírových zástěnách zřetelně vidět průchod čelní balistické rázové vlny (dole odkaz na další text). Průchod vlny se projevuje na zástěnách výraznou svislou, ve směru letu střely se pohybující stopou, která postupuje se střelou a má vzhledem k její extrémně vysoké letové rychlosti (cca 5 Machů) velmi malý vrcholový úhel (ten je příčinou zpoždění projevu vlny na zástěnách). Rázová vlna působí i na povrch terénu a víří prach (zvedající se bílé obláčky).

Až téměř na konci videa je na zástěnách patrný průchod sekundární tlakové vlny, vyvolané prudkou expanzí prachových plynů z ústí hlavně do volného prostoru. Průchod této vlny není charakteristický ostrým přechodem, jako u vlny rázové. Při pozornějším pozorování je na zástěnách vidět postup čela tlakové vlny (skloněna pod úhlem cca 45 stupňů). Mechanický účinek této vlny - na rozdíl od účinku balistické rázové vlny - je zjevně výraznější a působí na větší ploše delší dobu (plochy papíru jsou vtlačovány do rámu). Rozdíl je i v rychlosti šíření obou tlakových rozruchů. Během celého záznamu se plynule zvyšuje osvětlení scény úměrně rozvoji sekundárního záblesku na ústí hlavně, který vzniká v důsledku mísení neshořelých prachových plynů, bohatých na palivo, se vzduchem (reakce zplyněného paliva se vzdušným kyslíkem).

Celková doba trvání záznamu je 70 milisekund, tj. sedm setin sekundy, z toho průlet střely zorným polem kamery trvá asi 3 milisekundy. Průchod rázové vlny na zástěnách následuje asi 23 ms po průletu střely, průchod tlakové vlny asi 50 ms po průletu střely.


Více se můžete dozvět v článcích: Balistická rázová vlna a Podkaliberní tankové střelivo









Více informací o záznamu vysokorychlostními kamerami najdete zde.

Na začátek této stránky.

Created by © komenda.eu
2006