top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


Úvodní Ptejte se
Ptejte se

Ilustrační obrázek sekce Ptejte se.

Poradna na této straně je dočasně pozastavena z důvodů tíživého nedostatku času zainteresovaných rádců , není tedy již možné klást odborné dotazy z oblasti zbraní, střeliva, balistiky a střelnic. Děkujeme za pochopení.

 

Dříve položené dotazy a odpovědi na ně zobrazíte zvětšením počtu článků na straně (volba "Počet zobrazených" dole na stránce)

Ondra ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Oslavná střelba na svatbě

Dobrý de, chtěl bych se zeptat, zda-li a kde mám nahlásit střelbu z plynové zbraně ráže 9mm mimo střelnici při oslavě svatby v malé vesnici v orlických orách a zdali je nějaká možnost vydání povolení děkuji ondra


ODPOVĚĎ

Střelba z plynové zbraně - přesněji tedy plynovky s akustickými nábojkami, pokud se jedná o zbraň kategorie D (tj. bez ZP) nepodléhá žádnému povolovacímu procesu. Je však třeba dodržovat ustan. § 15 zákona o zbraních.

Pondělí, 30 Květen 2011

Vratislav Louda ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Max. dostřel 5,56 x 45 mm NATO

Dobrý den, prosím o zodpovězení pro mě nedohledatelné odpovědi na následující otázku: přibližný maximální možný dostřel nábojů 5,56 x 45 mm NATO a smrtící účinek střely po dobu letu střely, kategorie zbraně: běžná útočná puška (CZ 805 BREN apod.). Sa 58 má udáváno 2800m a smrtící účinek po celou délku letu střely. Děkuji za odpověď.


ODPOVĚĎ

Dobrý den, pětpadesátšestkové střely vystřelené z osmsetpětky mohou doletět při optimálním náměru až na 3500 m, při silnějším větru dokonce až na 4300 m. Výškový dostup střely při střelbě kolmo vzhůru je asi 2900 m.

Neděle, 19 Červen 2011

Věra Neradová ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Střelba ze zbraně kategorie A

Dobrý den, zdvořile si vás dovoluji požádat o sdělení, z jakého zdroje je možno získat vyjádření Ministerstva vnitra ke střelbě ze zbraně kategorie A, jež bylo citováno ve Vašem článku z 5. března 2009. Bohužel se mi ho samotné nepodařilo nalézt. Mému otci byl v současné době vydán průkaz zbraně pro zbraň kategorie A, do nějž bylo přímo PČR uvedeno, že zbraň nelze používat ke střelbě. Domnívám se, že tento postup je nesprávným a zvažuji kroky k jeho nápravě. Děkuji moc za Váš čas a jsem s pozdravem Věra Neradová


ODPOVĚĎ

Pokud se jedná o zbraň ověřenou zkušebnou, tj. s platnou zkušební značkou, je střelba s takovou zbraní možná. Uvádím odpověď z MV na můj dotaz z března roku 2009 v plném znění:

Odpověď na doplňující dotaz ve věci oprávnění držitele zbrojního průkazu skupiny A střílet ze zbraně kategorie A

Dne 6. března 2009 obdržel odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra Váš doplňující dotaz týkající se oprávnění držitele zbrojního průkazu skupiny A střílet ze zbraně kategorie A.

Oprávnění držitelů jednotlivých skupin zbrojních průkazů jsou stanovena tak, aby držiteli zbrojního průkazu umožnila naplnit účel, pro který zbrojní průkaz drží. Držitel zbrojního průkazu skupiny B – ke sportovním účelům drží zbrojní průkaz za účelem výkonu sportovní činnosti. Není tedy důvod, aby byl oprávněn nosit zbraň nebo z ní střílet mimo místa, kde tuto činnost vykonává, tedy mimo střelnice.

Oprávnění držitele zbrojního průkazu skupiny A – ke sběratelským účelům, který může za zákonem stanovených podmínek střílet ze zbraně, kterou je oprávněn držet, se tedy do určité míry kryje s oprávněním držitele zbrojního průkazu skupiny B. Držitel zbrojního průkazu skupiny A však není oprávněn zbraň nosit, ve smyslu ustanovení § 2 odst. 2 písm. b) zákona o zbraních; k naplnění účelu, pro který zbrojní průkaz drží, není oprávnění nosit zbraň nejen potřebné, ale ani žádoucí. Protože však střelba z ověřené zbraně na vymezeném místě, tedy na střelnici, nepředstavuje bezpečnostní riziko, je také držiteli zbrojního průkazu skupiny A umožněno střílet ze zbraně, kterou drží ke sbírkovým účelům.

                                                                Mgr. Milena Bačkovská - vedoucí oddělení

Čtvrtek, 02 Červen 2011

karel ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Pistole s přejímacími znaky Wehrmachtu

Dobrý den, je pistole (jakkákoliv z období 2.sv.v) s přejímacími znaky Wehrmachtu bez novodobých platných tormentačních značek zakázanou zbraní kategorie A ? Přijde mi divné, že bych tuto pistoli musel povinně dávat do české zkušebny, pokud ji chci vlastnit pouze ke sběratelským účelům-toto je mi předkládáno místním oddělením policie ČR. Pistoli si chci dovézt ze země EU na sběratelský průkaz. Děkuji za odbornou odpověď.


ODPOVĚĎ

Jakoukoliv zbraň, která není ověřena (tormentována) a nemá platnou zkušební značku, můžete držet na ZP sk. A (pro sběratele) a není třeba ji ověřovat. Pak s ní ale nemůžete ani střílet. 

Neděle, 19 Červen 2011

Minář ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Tlumiče hluku volně

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli se připravuje nějaký návrh do poslanecké sněmovny, který by dovoloval střelbu tlumičem. Na všech střeleckých webech se o tomto tématu diskutuje. Děkuji za odpověď. Jan Minář


ODPOVĚĎ

To bohužel nevím, ale v našich končinách se mi nezdá moc pravděpodobné, že by takový návrh prošel. Český člověk a tlumič asi nebude pro vnitro to optimální spojení. Ale rád bych se mýlil.

Středa, 25 Květen 2011

Ondřej Rabak ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Hluk výstřelu a zvěř

Dobrý den potřeboval bych se zeptat jak postupuje hluk po výstřelu z hlavně. Dělám myslivost a potřebuji při výstřelu na černou zvěř omezit hluk výstřelu a zda mi pomůže když se v kazatelně, kterou mám perfektně odhlučněnou posunu na výstřel na zad kazatelný a budu střilet hlavní uvnitř ní. Děkuji


ODPOVĚĎ

Obecně platí, že hluk výstřelu má tři  složky - úsťový třesk (vyvolaný výtokem plynů z hlavně), hluk vyvolaný pohyby mechanismů zbraně (zejména u samonabíjecích zbraní) a balistický třesk vyvolaný balistickou rázovou vlnou, který vzniká jen u střel s nadzvukovou úsťovou rychlostí. Předpokládám, že vám jde o to, aby jste nevyplašil lovenou zvěř. Pokud je vystřelená střela nadzvuková (a to jednotné střely pro brokovnice obvykle jsou), pak není s hlukem z uvedeného hlediska problém, neboť než stačí dorazit k cíli úsťový třesk a hluk samotné zbraně, střela je už dávno v cíli. A balistický třesk není u zasaženého cíle slyšet vůbec - přichází se střelou.

K odhlučnění přpravy ke střelbě (nabití zbraně apod.) je vhodné být ve zvukově izolovaném prostoru. Jakmile se zavřete do krabice, ztrácíte současně se zvukovým kontaktem i vizuální kontakt s okolím a proto je třeba, aby jste byl velmi opatrný, na co a kam střílíte.

Sobota, 21 Květen 2011

Walter ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Rozmery strely a vývrtu

Ktorá norma pojednáva alebo určuje rozmerový vzťah vodiaceho priemeru strely a priemeru drážok vývrtu u dlhých guľových zbraní, alebo podľa čoho sa dá vypočítať a určiť vhodný priemer strely pre ten ktorý vývtr?


ODPOVĚĎ

Rozměry náboje a vývrtu pro ráže normované C.I.P. uvádí norma ČSN 395020 - Náboje a vývrty hlavní. Rozměry, tlaky a energie.

Neděle, 15 Květen 2011

Tomáš ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Přímý prodej krátké zbraně

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jak mám postupovat při prodeji krátké zbraně (revolver) Zda-li jdou prodávající i kupující společně na policii. A jest-li že nejdou, tak jak poznám "pravé" nákupní povolení? Nerad bych prodal zbraň podvodníkovi. Za odpověď a případný postup při prodeji zbraně moc děkuji. S pozdravem Tláskal


ODPOVĚĎ

Pro Vaši jistotu je dobré si vzít na policii kupujícího sebou, pokud je ze stejného regionu, stejně tam musí. Nákupní povolení je standardizovaný formulář (příl.9 vyhl. č. 384/2002 Sb.), na kterém je potvrzení policie. Neměl by být problém si platnost povolení na místě, kde bylo vydáno, ověřit.

Středa, 27 Duben 2011

Ondřej ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Zrušení skupiny ZP

Dobrý den! Mám na Vás otázku ohledně zrušení skupiny ve zbrojním průkazu. Popíši situaci: Podal jsem žádost o prodloužení zbrojního průkazu (tedy o vydání nového-uplynulo 5 let od vydání), doložil jsem potřebné podklady (foto, zdr.posudek..) a bylo mi řečeno, že za prodloužení (vydání) se platí správní poplatek 300,- Kč. (zatím v pořádku:) Hned od začátku jsem si udělal povolení na skupiny B,D,E. Nyní chci zrušit skupinu D-pro výkon povolání, jelikož tuto skupinu nevyužiji a nechce se mi cca každé 2 roky nosit zdr.posudek. Na odd. pro zbr. a stř. mi oznámili, že za zrušení skupiny se platí poplatek 100,- Kč. Hledal jsem to v zákoně, ale nikde jsem nenašel. Je tento poplatek "oprávněný"? popř. dle jakého zákona se tento poplatek opírá? mnohokrát děkuji! O.


ODPOVĚĎ

Vámi uvedený poplatek za zrušení skupiny ZP nemá oporu v zákoně. Nejjednodušší je zrušit určitou skupinu tak, že o ni při prodlužování ZP znovu nepožádáte.

Středa, 11 Květen 2011

Honza ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Obrana se zbraní

Dobry den, chci jse zeptat za jakych okolnosti jsem legalne opravnen pouzit plynovou pistoly.Vim ze pri ochrane zdravi, zivota, majetku apod. Mohu vsak pouzit plynovou pistoly i v pripade kdy me utocnik fyzicky napadne pouze "holima rukama" ? popr. vice utocniku?

Jeste bych se rad dozeptal, zda-li jsem opraven pouzit plynovku i v pripade ze jsem svedkem utoku na nekoho jineho a budu chtit dotycnemu pomoci, ackoli se me to v podstate netyka? Jeste jednou dekuji za odpoved Honza

Shledavate pouziti flobertky k sebeobrane vhodnejsi (ucinkem) oproti klasicke plynove pistoly? Dekuji

Predem dekuji za odpoved.Honza


ODPOVĚĎ

Plynovka je proti holým rukám určitě vhodnější, než ostrá pistole. Pomoci jinému (i úplně cizímu člověku) v nouzi i se zbraní pochopitelně v mezích zákona lze. Flobertka je obecně považována za zbraň pro sebeobranu nepoužitelnou vzhledem k malé účinnosti.

Středa, 13 Duben 2011

Zadujak ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Střelivo s plastovým pláštěm a pistole

dobrý den, prosím o radu, vlastním pistoli Glock a chci se zeptat, zda mohu bezpečně používat i olověné a plastem potahlé střelivo patřičné ráže( 9mm luger), zda nemůže dojít k tzv. zanešení vývrtu-prosím o radu,děkuji.Zaduják


ODPOVĚĎ

Pokuste se trochu specifikovat druh střeliva. Obecně lze říci, že pokud je střelivo schváleno zkušebnou, nemělo by jeho použití v jakékoliv pistoli být problematické.

Pátek, 08 Duben 2011

Novak ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Držení nábojů beze zbraně

Dobrý den chtěl by jsem fundouvanou dpověď na tuto ozátku.Jsem držitelem zbrojního průkazu. Prodal jsem zbraň a zůstali mi nějaké náboje do ní. Moje otázka zní. Jestli můžu takéto náboje vůbec držet a jaké množství a jestli je můžu prodat například prostřednictvím imnzerátu. Nerad by jsem porušoval zákon.Děkuji za odpověď


ODPOVĚĎ

Záleží na tom, jakou skupinu ZP máte. Pokud nemáte výjimku, u ZP skupiny A můžete držet až 1 min. spotř. balení nábojů do zbraní kat. B a C, u skupiny B a C můžete držet střelivo do zbraní kat. B a C bez omezení množství, u skupiny E nemůžete držet střelivo beze zbraně vůbec.

Pátek, 08 Duben 2011

Luboš Helcl ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): CD k souboru testů

Dobrý den, zakoupil jsem si testovy soubor ke zkousce odborné způsobilosti pro zadatele o zbrojni průkaz (Jan komenda) v knihkupectví a az pote jsem se dozvedel o Vasich strankach. Docetl jsem se, ze k tomu nabizite jako NOVINKU CD s nahodnou generaci testu. Byla by moznost zakoupeni tohoto CD u Vas? Uz tedy bez tohoto souboru, protoze ten uz mam. Dekuji, Helcl.


ODPOVĚĎ

Ano, SW s testy na ZP v ceně 160 Kč lze zakoupit buď na CD na dobírku, nebo platbou na účet předem, kdy je vše potřebné pro instalaci a vlastní požití testů zasláno mailem (ve druhém případě se neplatí poštovné a balné).

Úterý, 05 Duben 2011

vee ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Zapujčení zbrane

nasel by se nekde vzor "zapujceni zbrane" kolegovi, ktery vlastni opravneni stejne skupiny? co vsechno by melo byt uvedeno na predavacim protokolu.... diky za pripadne info vee


ODPOVĚĎ

Mrkněte do poradny na tomto webu.

http://www.rucevzhuru.cz/index.php/zbrojni-pravo/29-uzitene-rady-pro-ruzne-zbrojni-situace-zivotni.html

Pondělí, 04 Duben 2011

Jiří Tůma ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Nebezpečná manipulace s flobertkou

Dobrý den, muhu se zeptat, zda-li může být nebezpečná manipulace s flobertkou (vzduchovkou, plynovkou) v bytě přestupkem? Příklad: Osoba starší 18 let, míří svoji flobertkou v bytě na jinou osobu. Případně, o jaký přestupek by se jednalo? Podle přestupkového zákona nebo dle zákona o střelných zbraních? Nebo je to na úrovni např. namíření podomácku vyrobeným prakem? Děkuji za odpověď, Jiří Tůma


ODPOVĚĎ

Přestupky na úseku střelných zbraní řeší od roku 2010 zákon o zbraních. Flobertka s balistickým výkonem do 7,5 J jako zbraň kategorie D sice není tak nebezpečná, ale i s touto zbraní byly v nedávné minulosti zaznamenány smrtelná střelná poranění.

Zákonem o zbraních není přímo specifikována pro držitele zbraně kat. D povinnost dbát zvýšené opatrnosti při zacházení se zbraní a Vámi uvedená činnost s flobertkou není rovněž vymezena jako přestupek. Je to jedno z hluchých míst zákona o zbraních.

Středa, 30 Březen 2011

Fill ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Pujčení (svěření) zbraně

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné nechat kamaráda na střelnici zastřílet z mé pistole pod mojím dozorem, ovšem nejsem držitelem ZP 3 roky. A dotyčný má nad 18 let. Bohužel jsem ze zákona vyčetl pouze že musim byt držitelem ZP 3 roky pokud dotyčný má pod 18 let.


ODPOVĚĎ

Ten, kdo má více než 18 let a není držitelem ZP, může střílet v souladu se zákonem o zbraních (§ 59) ze zbraně kategorie B (např. pistole) pouze na střelnici za přítomnosti odpovědné osoby, která je držitelem ZP příslušné skupiny (u pistole zpravidla ZP sk. B, D nebo E). Současně musí být splněny ostatní podmínky uvedeného paragrafu.

Neděle, 20 Březen 2011

Krejcar ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Kniha Střelivo pro pistole a revolvery

Dobrý den, na Vaší knihu Střelivo pro pistole a revolvery se těším a držím Vám palce. Osobně myslím, že půjde nadračku, protože nic podobného v české tvorbě není. Snad vyjde příští rok, budu se těšit. Krejcar


REAKCE

Díky za duševní podporu.

Pátek, 18 Březen 2011

novak ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): ZP sk.E a střelivo

Chtěl by jsem se zeptat jestli může držitel platného zbrojního průkazu skupiny "E" držet střelivo do jakékoliv zbraně skupiny "D" a jestli není porušen zákon když držitel zbrojního průkazu skupiny "E" prodá střelivo držiteli platného zbrojního průkazu skupiny "E" mino prodejnu s komisním prodejem například na střelnici nebo na inzerát. Děkuji za odpověď.


ODPOVĚĎ

Střelivo pro zbraně kategorie D lze držet i bez zbrojního průkazu a Vámi uvedený prodej střeliva není v rozporu se zákonem. Je však třeba si uvědomit, že jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího držitele ZP sk. E platí ustanovení § 28 odst.4b: držitel ZP sk.E je oprávněn nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet.

Čtvrtek, 10 Březen 2011

Bruno ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Zakázané střelivo na střelnici

Jak jednoduše rozpoznat zakázané střelivo od civilního? Podle značení jednoduše, jak by měl postupovat správce střelnice aby nedošlo k použití vojenského střeliva? a k porušení Provozního řádu. děkuji


ODPOVĚĎ

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Zakázaného střeliva je mnoho druhů a uhlídat vše není v praxi možné. Pokud chcete mít jistotu, že na střelnici nebude zakázaé střelivo použito, dovolte střelbu pouze střelivem zakoupeným na střelnici.

Úterý, 08 Březen 2011

Jackie Chan ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ): Střelba z kulovnice na střelnici

Dobrý večer, nedávno jsem si koupil kulovnici 7,62x54 a rád bych si jí šel ozkoušet někam na střelnici... Bydlím v Náchodě a poblíž jsem našel střelnici v obci Vrchoviny... Nevím, ale jak je to s provozem na střelnici... Můžu si tam "jen tak přijít, zastřílet a odejít? - Nebo musím vždy kontaktovat nějakého správce? Lze na každé venkovní střelnicic střílet z "dlouhé pušky?" Nemáte prosím někdo nějaký kontakt na tuto střelnici? a obecně: Kolik je tak běžná hodinová sazba za využití střelnice? Díky moc za odpověďi. Jackie


ODPOVĚĎ

Ráže, kterou uvádíte, je poměrně výkonná a tudíž Vaše nová zbraň nebude použitelná ke střelbě na všech střelnicích. Každá policií schválená střelnice, která je určena ke střelbě z registrovaných zbraní musí mít své(ho) správce a Provozní řád, v němž je uvedeno, co je možné použít ke střelbě (dovolené zbraně, střelivo) a jak. Taková střelnice by neměla být volně přístupná a nemělo by být ani možné jen tak přijít, zastřílet si a zase odejít, aniž by byl na střelnici přítomen správce. Střelnici ve Vrchovinách bohužel neznám.

Pochopitelně v naší zemi existuje celá řada "černých" nepovolených střelnic, na kterých se vesele střílí, ale na takové nedoporučuji z řady důvodů chodit.  Návštěva takové střelnice může být spolehlivou cestou, jak přijít o zbrojní průkaz.

Hodinové sazby na střelnicích jsou různé, odráží se v nich zejména náklady na provoz a údržbu. V průměru jsou od několika desetikorun do několika stokorun.

"

Pondělí, 07 Březen 2011

Pouze registrovaní uživatelé mohou zanechat zprávu. Prosím, přihlaste se.

 

Počet zobrazených 
Powered by Phoca Guestbook

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.